در حال بارگزاری

سفر به آبشار کلوگان + مسیر دسترسی

سفر به آبشار کلوگان + مسیر دسترسی

کلوگان نامی پر معنا و زیبا است که در دوران قاجار این نام برایش انتخاب شد. کلوگان نام روستایی نمزدیک به دو شهر امامه و اوشان است. منظره چشم نواز و صدای آب فراوان در همه فصل‌ها، باعث ایجاد یک تجربه فوق‌العاده برای همه می‌شود. مسیر دسترسی کلوگان از روستای کلوگان آغاز می‌شود. جایی که نزدیک به سی دقیقه باید از کوچه و پس کوچه عبور کنید تا یک بنبست برسید. البته بنبست برای ماشین‌ها. بعد از آن رودخانه را از بالا می‌بینید و باید به مسیر خود ادامه دهید. در تمام مدت میتوانید مسیر رودخانه را طی کنید و کنار آب باشید. در فصل زمستان یا هم مانند تمام فصل‌ها رودخانه پر آب است. هر گروهی در یک نقطه مشغول به آتش روشن کردن و خوردن صبحانه است و کسی عجله‌ای برای بازگشت به تهران ندارد. انقدر هوا پاک است که موقع برگشت دوستدارید همانجا بمانید. هوا خنک و آفتاب بدون هیچ آلودگی می‌تابد. در فصلی مانند تابستان کلوگان بی نظیر است. انگار که در دره‌ای داخل بهشت پا گذاشتید. البته اگر زمین‌هایی که دورشان حصار کشیده شده را کنار بگزاریم. هر کسی چند درخت میوه کاشته راه را بسته. این نعمتی نیست که یک عده از همه آن استفاده کنند و دیگران از آن بی نصیب باشند.

 

مشخصات کلی سفر:
۱- شهر مبدا: لواسان
۲- فاصله تا شهر تهران: ۲۰ کیلومتر
۳- دسترسی مسیر دقیق: تهران، اتوبان بابایی، جاده لشکرک، گردنه قوچک، به سمت فشم، جنب رستوران دادا، (آخرین رستوران در جاده فشم) روستای کلوگان، گذر از پل فلزی زرد رنگ وادامه مسیر.
۴- تاریخ برگزاری: شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۱
۵- مهلت اطلاع همراهی: تا ۲۴ ساعت قبل از سفر (گذشته)
۶- ساعت برگزاری: حرکت جمعه ۲۵ آذر ماه ساعت ۰۵:۰۰  / برگشت جمعه ۲۵ آذر ماه ساعت ۱۳:۰۰ 
۷- مدت برنامه: یک روزه
۸- قرار ملاقات افراد: جاده لشکرک، ابتدای اتوبان بابایی
۹- ظرفیت سفر: ۴ نفر
۱۰- غذا و خوراکی: یک وعده صبحانه، تنقلات (تخمه، بادام، پسته، خرما، میوه و..)
۱۱- مکملهای غذایی: نمک، فلفل، شکر
۱۲- وسیله نقلیه: هر فرد با وسیله شخصی
۱۳- لباس: بلوز و شلوار گرم، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، اسکارف، کاپشن، پلار، دستکش گرم
۱۴- تجهیزات: کوله کوهنوردی (هر نفر ۲۰ لیتر)، کفش مناسب فصل، پیکنیک کوچک، کتری، ظرف غذا، قاشق، چاقو، چنگال، ماهیتابه (در صورت داشتن غذاهای گرم کردنی)، آب (هر نفر یک لیتر)، باتوم کوهنوردی (هر فرد دو عدد)، ساعت، لوازم بهداشتی شخصی.
۱۵- سرپرست و گرداننده: امیرعلی
۱۶- وضعیت آب و هوای منطقه در زمان برگزاری: صبح سرد آفتابی، ظهر خنک آفتابی
۱۷ وضعیت آب و هوای منطقه الان: https://havakouh.com/kolougan/2943 
۱۸- سایت‌های پیشنهادی و معتبر برای مشاهده دقیق تر آب و هوای منطقه در لحظه:
https://www.mountain-forecast.com 
https://www.snow-forecast.com
۱۹- موقعیت مکانی: 
https://goo.gl/maps/rfQLL6t6V9CRJV1j9 
۲۰- امکان سفر و صعود انفرادی: امکان پذیر است، ولی همراه داشته باشید
۲۱- هزینه سفر: این سفر هزینه‌ای را به همراه نداشت

 

ریشه و علت نام گذاری کوه کلوگان
نام کلوگان نامی خاص و معنا دار است. ریشه اسم کلوگان برگرفته شده از کلمه گلوگاه است. و دلیل انتخاب این نام برای آن، مسیر و گلوگاهی برای دسترسی از تهران به شمال ایران بوده است. احتمالا در زمان ناصرالدین شاه قاجار که روستای امامه وعده‌گاه شاه با سوگولی خود بود از این روستا برای دسترسی سریع‌تر به امامه استفاده می‌شد. در گذشته امامه شکارگاهی خوب برای شاهان بود. در همان زمان شاه قاجار در روستای امامه، شیفته بیان زیبای یک دختر ۱۶ ساله چوپان می‌شود و آن را به عقد خود در می‌آورد. تا جایی که بعدا جایگزین جیران، سوگولی قبلی می‌شود و لقب انیس الدوله را می‌گیرد.

آبشار کلوگان

 

تجربیات و خاطرات سفر:

روز دوشنبه فاطمه گفت: آخر هفته حتما یجا بریم. خونه نمونیم. منم که همیشه از این موضوع استقبال میکنم گفتم باشه. تو معرفی کن دو یا سه تا. انتخاب کنیم. چندتا گذینه داشتیم برای سفر. یکی از گذینه‌ها آبشار کلوگان بود و من چون قبلا این اسم رو شنیده بودم و خیلی دوست داشتم که به آبشار کلوگان برم گفتم بریم اینجا؟ فاطمه هم قبول کرد. طبق روال قبل، همون روز پیامی با هشتگ برنامه‌ ـ کمپینگ داخل کانال تلگرام gray elephant گذاشتیم تا اگر کسی دوست داشت بیاد. اول به آقا مسعود زنگ زدم. آقا مسعود عموی منه و اولین بار در سال ۱۳۹۱ من کوهنوردی رو با اون تجربه کردم. اگر می‌خواید سفرنامه (اولین کوهنوردی من در داراباد) رو بخونید روی لینک کلیک کنید. ازش پرسیدم که تا حالا آبشار کلوگان رفتی؟ گفت یکبار ۳۰ سال پیش رفتم و فقط میدونم حدودی کجاست. خیلی دوستداشت کنارمون باشه ولی بنا به دلایلی نمی‌تونست بیاد. بعد به محمد یکی دوستانم که اهل همون منطقه هست زنگ زدم و ازش سوال کردم. محمد انقدر با اشتیاق از آنجا تعریف کرد، جذابیت رفتنش برایم چند برابر شد.

 در نهایت بعد از کلی هماهنگی و کنسلی از طرف دیگران من (امیرعلی) به همراه فاطمه، حیسن و ادیب به آبشار رفتیم.

ساعت ۵ صبح منتظر حسین بودیم. و به خواطر آدرس اشتباهی که بهش داده بودم ساعت ۵:۴۵ دقیقه رسید. بعد از ۱ ساعت و نیم پیاده روی به آبشار رسیدیم. فاطمه حیرت زده و با چشمانی درشت شده و غمگین گفت این آبشاره؟ گفتم آره خب. گفت پس چرا آب نداره؟ ما هم خنده مان گرفته بود. ولی کاری نمی‌شد کرد. این فصل آبشار کلوگان کم آب است و در حد خیلی جزیی از آن آب میاید. رسیدیم و عکس یادگاری انداختیم.

آبشار کلوگان قیافه بچه‌ها کج شده بود. (به قول شمالی ها شمشیر چو بیه). صبحانه مفصلی خوردیم. با پیشنهاد فاطمه از آبشار بالا رفتیم و تا شد عکس انداختیم.. از کل چند تا از عکس‌هامون رو برای شما هم اینجا می‌زاریم.

آبشار کلوگان.

آبشار کلوگان

موقع برگشت بچه‌ها گفتند یجا وایسیم آتیش روشن کنیم. هر کاری کردیم نشد که نشد. آخر هم چاقو قشنگ ادیب رو کنار آتیش جا گذاشتیم و دم ماشین دیدیم بله، ادیب هست. چاقو نیست.
واقعا جای زیبایی بود باید تو بهار و تابستون هم بیایم و بهش سر بزنیم. فقط فکر کنم دیگه اون موقع انقدر خلوت نباشه.


اگر می‌خواهید مسیر دسترسی آبشار کلوگان رو دقیق از پارک ماشین تا خود آبشار ببینید حتما وارد لینک زیر بشید.

مشاهده ویدئو در چنل بوتوب فیل خاکستری:
https://www.youtube.com/watch?v=oa346TuNu_E&t=463s

 

gray elehant

آبشار کلوگان

انصراف از نظر
نظرات
01/12/1401 05:06 ب.ظ
دمتون گرم خیلی باحال بود
01/12/1401 05:07 ب.ظ
ویدئو رو تو آپارات هم بزارید
خانه
دسته ها
جستجو
0 سبد
پروفایل
بیشتر
تماس
دسته بندی ها
فیل خاکستری